Taşlıçay Güncel Gazetesi Taşlıçaya HES Kuruluyor - Taşlıçay Güncel GazetesiTaşlıçay Güncel Gazetesi
TAŞLIÇAY SON DAKİKA

Taşlıçay Haber > Taşlıçay Haberleri

Bu Haber 27 Haziran 2019 - 18:29 'de eklendi.

Taşlıçaya HES Kuruluyor

Ağrı’nın Taşlıçay ilçesinde HES yapımı için bazı taşınmazların acele kamulaştırılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep ...

Ağrı’nın Taşlıçay ilçesinde HES yapımı için bazı taşınmazların acele kamulaştırılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan kararla göre,  Ağrı’da tesis edilecek Kaplan Regülatörüve Hidroelektrik Santralinin yapımı için Taşlıçay ilçesinin Alakoçlu ve Gözucu köylerindeki bazı taşınmazların, tapuda Hazine adına tescil edilmesi üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından acele kamulaştırılması gerçekleştirilecek.

Kaplan Elektrik Üretim ve Tic. A.Ş.  Ağrı ili Taşlıçay ilçesi Mardik Deresi üzerinde 5 MW kapasiteli Kaplan hidroelektrik santrali kuruyor. Taşlıçay İlçesi, Çökelge – Gözucu – Alakoçlu Köyleri sınırlarında Mardik Deresi üzerinde yapılacak olan 5,045 MW kurulu gücünde ki Kaplan Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali yaklaşık olarak 10 milyar liraya mal olacağı bildirildi.

Santralde yılda 14,296 GWh elektrik üretilmesi ve üretilen elektriğin de ünite transformatörleri vasıtası ile 34,5 kV gerilim seviyesine yükseltildikten sonra yaklaşık 12 km. uzunluğunda hat ile Taşlıçay Trafo Merkezi enterkonnekte sisteme bağlanması öngörülüyor.

Etiketler

BU HABERE YORUM YAP

Yorum Yok

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN